ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the solar radiation absorbed by and radiated from earth
The Constitution lists four qualifications to be eligible for the presidency. What are these qualifications?
an arrangement of elements into rows and columns according to similarities in their properties
Two pink-flowering plants are crossed. The offspring percentages are 25% red, 25% white and 50% pink. If a red-flowering plant was crossed with a white-fl
Which term describes foods that have a high amount of nutrients relative to the number of calories? a. nutrient dense b. low-carbohydrate c. high-glycemic d
Which foods hinder your ability to sleep?
To assess the opinion of students at the Ohio State University about campus safety, a reporter for the student newspaper interviews 15 students she meets walkin
The Westerburg High School Soccer Team performs differently in the rain than they do when it doesn't rain. When it rains they have a 80% chance of winning, bu
Which method would be best to separate a mixture of oil and vinegar? -separation by filtration -distillation -separation by density -screening
True or False Can the scientific method be used to prove unique historical events?