EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

△SZO≅△AVL. If m, angle, O, equals, 16, degreesm∠O=16 ∘ and m, angle, Z, equals, 144, degreesm∠Z=144 ∘ , find m, angle, Am∠A.
c^2 - 6c + 8 divided by c^2 + c - 6
find the value of a if x+12x²+4x+9a​
Which are the reflections of shape Y?
A TV satellite dish has a parabolic shape. Signals reflect off the dish and are collected at the focal point (focus) of the parabola. The distance from the vert
When Faith takes tests, she often gets anxious about which questions she'll be asked to answer. How can she reduce this anxiety during tests? Should she take
pls answer 20 pt reward!!!!
How many zeros does 10 ^ 3 have?
Help plsssssssssssssssssss
National press, literature, and modern Western education have played pivotal roles in fostering the development of nationalism in various societies. The nationa