piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

What's the algebraic expression of "4 times a number cubed decreased by 7"?
0.632 in two other forms?
how do I write 0.25 as a fraction in its simplists form
What is the lcm of two numbers that have no common factors greater than 1?
800 is 10 times as much as_____
For the fair the organizers ordered 32 rolls of tickets each roll of tickets has 100 tickets how many tickets were ordered in all?
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
What rules does Jonas's father disobey
If  lies in the quadrant IV. What can be the value of cos  ?
25% of 88 is the same as what percent of 22? 1) 12 1/2% 2)40% 3) 50% 4) 100%