Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

After Shay’s Rebellion and other growing problems, the state agreed to send delegates to Philadelphia to___. A) write the U.S. constitution B) Vote for the new
Solve application problems using radical equations. How far from the base of the house do you need to place a 13-foot ladder so that it exactly reaches the top
(04.01 LC) Which of the tables represents a function? Table A Input: 4, 5, 4, Output: 2,9,7, Table B Input: 9,9,7, Output: 2,3,5, Table C Input: 4,6,2, Output:
If the measure of a tangent-chord angle is 68°, then what is the measure of the intercepted arc inside the angle?
Match the information on the left with the appropriate equation on the right.
Imagine your family is considering moving into a new home. How might perimeter and area be used to describe homes you may consider? HELP! ASAP
Please help me on this answer, I am very confused and don't know the correct steps to take. Solve
help asap giving branlist and 50 points!!!!!!!!!
Cocaine and amphetamine both boost activity of___, although they do so through different mechanisms
please answer 4 questions ASAP