Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

“Senate Votes to Annex Philippines” “U.S. Sends Warships to Panama” “President Roosevelt Strengthens Monroe Doctrine” These headlines reflect the transformation
A client is on strict bedrest, identify three (3) interventions the nurse can implement to prevent skin breakdown
Ignoring the contributions of wind, a baseball would be expected to travel farther in warm, humid air because: Select one: a. water vapor helps to lift the base
Brainliest available Simplify
Understanding Distance Units х Stephen Kiprotich, the 2012 Olympic marathon winner, completed the 26.219 miles in 128 minutes. What was his speed in kilometers
What happens to Becky? in chapter 13 of tom sawyer
Which type of data would be considered qualitative data?
[tex]89 + 96[/tex]please help me how to solve this ​
What is the national society of collegiate scholars?.
Nicki is working on developing one of her personality's auxiliary functions by focusing on what's happening "in the moment." What trait is Nicki working on?