makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

in this format, please state why you think Daniel Ellsberg was justified or unjustified in releasing the Pentagon Papers? Thesis: Evidence 1: Evidence 2: Evide
In the diagram below m
PLEASE HELP ASAP Which example best shows how speeches can be interactive?
8. Find the probability that two of the customers get the silver cars and one gets a white ca
Which quantity is equivalent to the product of the absolute index of refraction of water and the speed of light in water?
__ll___w___nc___ hint: money given to a person, often in return for work
2. At the earth’s surface, a projectile is launched straight up at a speed of 10. 0 km/s. To what height will it rise? ignore air resist
I WILL GIVE 20 POINTS TO THOSE WHO ANSWER THIS QUESTION RIGHT NOOOO SCAMS AND EXPLAIN WHY THAT IS THE ANSWER. Find the values of the variables. Then find the si
Julio wants to cook chicken and bake a pie made with eggs and milk for his roommates. Julio and his dinner guests are likely to experience food-borne illness if
need help please !!!