alexusazbell alexusazbell
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

If 3 pomegranates and 2 kumquats cost $13, and 2 pomegranates and 4 kumquats cost $10, what is the price of one kumquat in dollars?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2017
3p + 2k = 13
2p + 4k = 10

multiply 1st equation by (2)

6p + 4k = 26
2p + 4k = 10
----------------subtract
4p = 16
p = 4

3p + 2k = 13
3(4) + 2k = 13
2k = 13 - 12
2k = 1
  k = 1/2
  k = 0.5

answer:
price of one kumquat in dollars = $.50 or 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

A family spent $186 per week for food. This was 20% of its weekly income. What was the weekly income?
Which of the following situations would be an example of sensory adaption? A. A loud noise suddenly startles a women as she is asleep. B. Walking into a room wi
"describe polling and token-passing protocols using the analogy of cocktail party interactions."
Write the equation ∣4−r/3∣=7 as two separate equations, and enter each equation in its own answer box below. Neither of your equations should use absolute value
What is the measurement of theta in degrees?
Which statements correctly describe the Dominican Republic? Check all that apply.A. The Dominican Republic shares an island with Haiti.B. The country is located
Find the domian of the graphed function
What is one way to write a strong conclusion
Combine the like terms to create an equivalent expression:−12−6p−(−2)
(See picture) Which expression gives the same result as (Picture included)