HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

Over time, changes within species lead to the replacement of old species by new species, as less successful species become
Is the water in the U.S different than the water in Europe?
For conflict to truly be resolved both parties must
The defining characteristic of deserts is _______. a. low rainfall b. high temperatures c. lizards d. cacti
write a paragraph that you or someone you know showed courage
Jonathan ride 1.05 miles on Friday, 1.5 miles on Saturday, 1.25 miles on Monday, and 1.1 miles on Tuesday. On which day did he ride the shortest distance?
what are two numbers that multiply to -546 and add to 85
changing tree over 25 as a decimal
There are 180 pages in the book Diana is reading. Diana has read 90 pages. What percent of the book has she read?
Much of Hemingway’s work indicates his obsession with __________. -relationships -future justice -death -choices