javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

why are the hindlimbs important on the frog
NEED HELP FAST!!! The difference of the values of the third quartile and the median of the data set represented by the box plot is (Pictured Below)
What US policy was designed to handle the threat of communism spreading to the Middle East in the 1950s? A. The Kennan plan B. The Middle East doctrine C. Th
how did white supremacists provide support for the ku klux klan
please help if you know, thanks!
what is the answer to #16???? Helpppppp
Explain the carbon cycle and explain why burning fossil fuels is an issue.
Which molecule carries the instructions for producing mrna? a. trna b. dna polymerase c. dna d. rna polymerase?
IS THIS A COMMON KNOWLEDGE OR NEEDS CITATION .In December of 2003, Joan Didion lost her husband of forty years, John Gregory Dunne, after a massive heart attack
Paul has grades of 86 and 85 on his first two tests. what must he score on his third test in order to have an average of at least 90