giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

what is a material's ability to be dissolved in a solvent? A saturation, B solvent
When an economic model is used, it tends to:?
A mountain climber climbed down a cliff 50 feet at a time.he did this 5 times in one day.what was the overall change in his elevation?
According to Locke, what "native" [natural] right does society possess?
pros and cons of 16 days of activism against women and children abuse
How did British enforce the Navigation Acts? What was the result?
The _______ is the body's slow-acting control system and acts by means of _______.
Multiple choice: Express the complex number in trigonometric form. -2 Even if you guess its probably better than my guess 2(cos 90° + i sin 90°)  2(cos 0° + i
How do you distinguish one period from the next?
. How might your use of language change between writing an email and writing a persuasive paper for school?