joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 58+ )
Otras preguntas
Animals in the tundra struggle to find food and keep warm. a. True b. False
Which of the following is not a form of heat transfer? A. radiation B. convection C. conduction D. vaporization
A _______ can be used in the Senate to stop a bill from being passed. A. filibuster B. cloture C. committee of the whole D. rules committee
In which one of the following countries were U.S. Marines killed as part of a peacekeeping force? Panama Grenada Lebanon
It's possible to contract an STI through a blood transfusion. Please select the best answer from the choices provided T F
why isn't exponential population of growth realistic ?
Increased interest in cultural diversity can be attributed to all of the following except __________. a. personal travel b. advances in communication c. natu
Which task is part of the president s role as commander in chief? a. appointing ambassadors b. deploying troops c. negotiating treaties d. granting pardons
what is y = (x-6)^2 - 2 in y = ax^2+bx+c form
Which of the following statements is FALSE regarding Oomycota? a. they belong to the group of water molds c. they were responsible of the Great Potato Famine