shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

OF what kind of organic compound are oils, waxes, and fats an example?
Explain why the conversion ratios used between the SI and imperial systems are not nice, round numbers like those used to convert within either system.
A Sports arena covers 710,430 square feet of ground. A newspaper reported that the arena covers about 700,000 square feet of ground. To what place value was t
Approximately how long has the Moon been geologically inactive? A. 1 billion years B. 3 billion years C. 4 billion years D. 4.5 billion years
How does the width of a rectangle change if the length increases but the area remains 300square feet
howcto write 9,000,009 in word form
DNA replication occurs A. so that a cell can grow. B. so that the cell can divide. C. so that proteins can be made. D. so that mutations can be removed.
Divide. – 5.4 ÷ 0.9 = a. –6.0 b. –0.6 c. 0.6 d. 6.0
What percent of 350 is 252
0.001 in Standard form