ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

which stage of a river development is characterized by flat floodplains
Which of the following statements best represents a nativist attitude toward the influx of immigrants around 1900? (A) Slavs and Italians will be assimilated as
What is 24÷689= show work
Write an integer to represent the final temperature. The day started out at 6 am as 32 degrees rose 24 degrees by noon and dropped 14 degrees at 6 pm
Scientists best apply critical thinking in their work through _______. a. the scientific method b. observation c. hypotheses d. experimentation
what is 6.88 if rounded to the nearest hundredth
Tyler wrote a paper describing life in England in the eighteenth _________, from ______ to ______.
What is the term utilized when union workers refuse to work due to contractual disagreements
what is the volume of a block with dimensions 2.56cm x 4.652 cm x 8.70 cm ??
Round 125,458 to the nearest hundred thousand