herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Decrease £120 by 45%
a video game is on sale for 25 percent off the original price is $42. what is the discount? and what is the sale price?
Force and Motions: Pushes and pulls of all kinds are________.
How much does 3000 kg = to get tons
Which measurement is not equal to 3 m 30 dm or 300 cm or 3000 mm or 3000 cm
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e
The frequency of violet light is 7.5x10 to the 14th power hertz. What is the wavelength?
what is the difference between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid???????????
A picture frame for a square picture has an area of 80 square inches. What is the length of the picture?
How do you divide. Please help I can't remember.