kittylife12
kittylife12 kittylife12
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

Find each unit price what is the better buy explain electrical wire $1.49 for 3ft $.69 for 18in

Respuesta :

thediscountlover
thediscountlover thediscountlover
  • 01-12-2017
$1.49 3ft OR $.69 1.5ft

69 * 2 = 138

$149 for 3ft OR $1.49 for 1.5ft.

Option two is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Is 2/10 a simplest form
What is n divided by 8 in algebraic expression
A cup of milk has 8 grams of protein. How much protein is in 2.5 cups of milk
During what meeting did the delegates request each state write a constitution? a. First Continental Congress b. Second Continental Congress c. Philadelphia C
The quotient of 63 and 9
9 tens = ones ??????????????
why doesn't you come over four homemade ice cream asked Mr choi
ma ajuta si pe mine cineva va rog? a-5+6=12
find the difference 7 7/8 - 3 1/4
an explosion that occurs at the end of a massive star's life is a(n)?