Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

four light bulbs cost $3.20.how much does it cost to buy 14 light bulbs ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2015
 3.20 ÷ 4 = .80

SO

1 bulb costs $.80.


14 × .80 = 11.2 or 11.20 (its the same thing)

SO 14 light Bulbs cost $11.2 or $11.20.

Hope I helped ya!!
Answer Link
Big43rd Big43rd
  • 01-12-2015
3.20= 4 light bulbs
3.20/4= .80cent per light bulb
.80*14=$11.20
Answer Link

Otras preguntas

How do whales differ from fish?
What item must be applied over a bandage on a food handlers finger?
How many 5 digit numbers are there with distinct digits?
Find the polynomial. 2(3y − 1)(y − 3) is the factored form of .
When an ex-convict returns to a life of crime, this is known as?
Fill in the blank with the correct indirect object pronoun. Yo prefiero comprar __ la ropa a mi esposo. te le me les
Solve the following system of equations by using the substitution method. y = -3x + 5 5x – 4y = -3 (-1, -2) (2, 1) (3, 4) (1, 2)
Which of the following statements about Australia is true? It is the only former European colony in the Southern Hemisphere. It is the only country that is also
What's the unit rate $4.80 for 6 cans
Last saturday maria walked her dog 1 2/5 miles.Natalia walked her dog 5 times as far.How many miles did Natalie walk her dog