daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

help me o mighty math gods +_+
Which equation is represented by the graph below
Record adjusting journal entries 100 of the following for year ended December 31 Assume no other adjusting entries are made during the year Salaries Payable.: A
Find the future value of $2000 invested at annual rate of 2.4% compounded quarterly for 8 years. Round your answer to hundredths (2-decimal) place
Simplify 5x + 4x + 1. 10x 9x + 1 x+9
Help Fast! Answer in The Picture Below!
If two opposite sides of a square are increased by 12 meters and the other sides are decreased by 7 meters, the area of the rectangle that is formed is 66 squar
The temple in the middle of Rani Pokhari remains open through out the year.True or False​
image attached.help me plz​
How did Mary Leakey’s discovery change the modern understanding of prehistoric humans?