dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A box of 24 chocolate truffles cost $28.50 and individual truffle cost $1.50 how much do you save by purchasing a box of 24

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 01-03-2018

[tex]1.50 \times 24 = 36 \\ 36 - 28.50 = 7.5[/tex]
you save $7.50
Answer Link
KaitlynGarrison KaitlynGarrison
  • 01-03-2018
You would save exactly 7 dollars and 5 cents because if you do 1.50 x 24 in a whole box it would 36 dollars and if you subtract that from 28.50 you would get 7 dollars and 5 cents. 
Answer Link

Otras preguntas

why is it important to know terms related to the integumentary system
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! PSYCHOLOGY QUESTION!!! Amir is a graduate student who is trying to conduct a study about whether there is a li
Which of the following was the main unit of society in early Stone Age culture
what is the surface area of 9in
what is the least common multiple of 5, 20, and 33?
Use the net to find the surface area of the cylinder
Which was not a cause of the Seven Years’ War? A. competition for trade in Asia and the Americas B. efforts by individual countries to establish markets
Solve for π in S=2πrh
Coach Herrera is buying tennis balls for his team he can solve the equation 4c= 92 to find how many cans c of balls he needs how many cans does he need
What is one way that Southerners attempted to protect their ports