vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Suzy fills a 1 pint thermos with milk each day for lunch how many times will she be able to fill her thermos with 1/2 gallon of milk
scientific inquiry is best defined as
A family's ability to buy goods and services depends largely on its permanent income, which is its normal, or average, income. permanent income, which is the lo
Which equation can be used to find the number of deer in the forest on January 1? A zoologist is recording the loss of deer in a forest. She notes the number o
List at least four steps to successful meal planning.
HELP ME PLEASE i hate math
Why was dollree mapp able to use the fourth amendment to support her claim?
The prisoner who warns the captives to lie about their age is a complex character because _____. A.)he is helpful B.)his speech is difficult to understand C.)he
Why is it particularly important to wash the cupric hydroxide?
Why did early humans eventually form hunter gatherer societies