kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE HELP ME PLEASE IN - Art - - From Renaissance to Romanticism?? TEST 3 16. The mood and style of Georges de La Tour's paintings is best described as A
Japan invaded ____from Korea in 1937. Russia China Manchuria
In act 4 of romeo and Juliet, what is friar Lawrence's advice to Juliet concerning her parents wishes that she marry's Paris?
the cost C (in dollars) for beads to make bracelets is C = 4x + 180, where x is the number of bracelets. Each bracelet sells for $34. Write an equation for the
Why does the beggar/Odysseus lie to Penelope that her husband will be home soon? A.to buy himself some time to figure out what to do B.to see whether her she wo
which shows an accurate cause and effect sequence of events
Which provides the PRIMARY function of the underlined adverbial clause? If Cassie's team had won the tournament, Coach Goodale would have been thrilled. *Con
simplify write in standard form 10a(-6a^2+2a-7)
Why doesn't Hawaii and Arizona participate in the daylight saving time?
what did mendel call the matings between two organisms