Seudónimo Seudónimo
  • 02-05-2018
  • Mathematics
contestada

20 points! I really need your help here.

20 points I really need your help here class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-05-2018
find the volumes  og each  box

Single serving box = 1/2 * 7 *3 * 9 =  94.5  cm^3

Family size = 1/2 * 8 * 3 * 16 = 192 cm^3

Find the cost by unit volume:-  single costs 1.25 /  94.5 = 0.013228 
 family costs 2.5 / 192  0.01302

So the family bar costs less by unit volume  and is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

4 L 342 mL + 2L 214 mL =
which is a power enjoyed by a stockholder? A. May not get an increase in the amount of one's investment. B. Can increase investament if the price of ones's stoc
put these in order size, the smallest first 0.9, 75%, 4/5
An inference _______. a. is a possible explanation for events using prior knowledge b. explains if a hypothesis is or is not valid c. is made independent of obs
Technology based on biology is called _____. biological engineering genetic engineering biotechnology
62 is 90.5% of what number
20 is 85% of what number?
What are the three requirements a person must satisfy in order to become a member of the ripper House of Representatives
If a person is in front of a smooth surface from which a sound is reflected, the person would hear a sound that a. seems to come from behind the surface. b. has
7+9+11...+2013-5-7-9-...2011