jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Which two particle diagrams represent mixture of diotic element
What is the slope of the line represented by the equation –5x+2y= 10?
thanks for any help :)
Help please? I don’t get math at all
Related words the eaeliest Americans
what is the difference between profession and professional worker​
Rewrite the quadratic function in standard form and give the vertex. g(x) = 2x² - 4x + 5
How many sig figs does 0.000925 have
The exchange rate for US Dollars to Euros is currently $1 = 0.86 €. You’ve budgeted that you will need 500 Euros for a trip to France. How many dollars do you n
Some please help me with these two