Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

which of the following did the Nile river provide for the Egyptian people
(5 × 10^5) × (6 × 10^-4) in a simplified expression
where is the speaker's hopes and dreams in bradstreet s poem
write a polynomial in standard form with given Zeroes given zeroes are 5 and 3+2i
the main reason that family and friends are frequent targets of aggressive is that
explain two reasons why the defeat of the spanish armada was an important historical event.
A number n is more than 9 units from 3. The absolute value inequality is?
$900 for 9 months than for six months
What are the two conditions that must be present for scarcity to exist
Whole numbers greater than 5 but less than 10